• КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР відноситься до закладів охорони здоров’я та є спеціалізованим будинком дитини психоневрологічного профілю, призначеного для медико-соціальної реабілітації , дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до 7 років.

  Метою діяльності БД «Сонечко» є медико-соціальний захист дітей, які опинилися в скрутних життєвих обставинах та дітей-сиріт, дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також дітей з вадами фізичного та розумового розвитку.

 • Наша історія

      Будівля Будинку немовляти побудована в грудні 1979 році і існує з 1980 року згідно наказу МЗВ № 235 від 30.07.1980г. при з’єднанні Будинку дитини № 1 та Будинку дитини № 2.

      З 1993 року, відповідно до статуту, затвердженого Розпорядженням Комунарського району Ради народних депутатів від 30.11.1993г. №167 / 12-р Будинок дитини “Сонечко” називається «Запорізький будинок дитини “Сонечко” і є установою охорони здоров’я.

      З 1995 року, відповідно до Рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів № 246/1 від 22.06.1995г. «Про передачу приміщення дошкільного закладу № 245 Комунарського районного відділу народної освіти будинку немовляти« Сонечко », і на підставі Наказу Запорізького міського відділу охорони здоров’я №130 від 19.07.1995г. “Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування, виховання, утримання дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків в Будинку дитини”, прийнявши на баланс будівлю колишнього дитячого дошкільного закладу №245 “Оленя” по вул. Олімпійська, 4а.

      Згідно наказу управління охорони здоров’я  Запорізької облдержадміністрації № 592 від 06.11.2009р. «Про надання статусу клінічних лікувально-профілактичних закладів» будинок дитини має статус клінічно-лікувального закладу.

      Загальна площа земельної ділянки, що знаходиться у власності закладу становить 2,12091 га. Загальна площа будівель, що перебувають на балансі закладу складає 3 995,4 кв.м. Будинок дитини має два навчально-спальні корпуси загальною площею 2014,8/1980,66 кв.м. 

      Рішенням Запорізької обласної ради шостого скликання № 8 від 28.03.20013р.  «Про призначення головного лікаря комунальної установи «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» Запорізької обласної ради» Лебедєва Олена Веніамінівна призначена на посаду головного лікаря.

  Наше сьогодення

  Комунальна установа „Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини „Сонечко” Запорізької обласної ради відноситься до закладів охорони здоров’я та є спеціалізованим будинком дитини психоневрологічного профілю, призначеного для медико-соціальної реабілітації, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до семи років.

  Згідно статистичних даних, середньорічна кількість дітей, які перебувають у нашому будинку дитини, складає 280 осіб. І кожна дитина щоденно отримує кваліфіковану допомогу мультидісциплінарної команди фахівців будинку дитини.

  Починаючи з 2013 року, зміни, які відбулися у будинку дитини, надали змогу нашим фахівцям покращити реабілітаційний процес.

  На сьогоднішній день в будинку дитини функціонують:

  • дві групи для паліативних хворих дітей на 22 ліжка;
  • спеціалізована група для ВІЛ-носіїв на 14 ліжок;
  • дві групи з 26 реабілітаційними ліжками;
  • дві групи денного перебування дітей з інклюзивною освітою на 20 ліжок;
  • приймально-карантинна група на 14 ліжок;
  • соматичний ізолятор на 14 ліжок;
  • дев’ять груп для медико-соціальної реабілітації дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до семи років.

  В закладі виховуються  діти, які складаються з родинних груп (рідні брати і сестри).

  В Будинку дитини «Сонечко» існує дві форми перебування дітей:

  • цілодобове перебування дітей
  • денне перебування дітей.

  Цілодобове перебування дітей здійснюється в наступних групах:

  • Паліативні групи – 24 дитини;
  • Реабілітаційні групи – 44 дитини;
  • Групи медико-соціальної реабілітації – 139 дітей;
  • Приймально-карантинні групи – 14 дітей;
  • Соматичні групи – 14 дітей.

  Денне передування дітей:

  • Реабілітаційні групи денного передування – 45 дітей.

   

  Установа має наступні структурні підрозділи:

  • Лікарі;
  • Фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою;
  • Молодші медичні сестри;
  • Педагогічні працівники;
  • Професіонали, фахівці, технічні службовці, робітники.

  З 2013 року фахівці нашого будинку дитини пройшли освітню програму в рамках проекту ЮНІСЕФ «Створення нової моделі сімейно – орієнтованих послуг у громаді для дітей з особливими потребами», отримали сертифікати арт-терапевтів, спеціалістів, що пройшли навчальний курс з «Використання прийомів Монтесорі – терапії в роботі з дітьми з органічними ураженнями ЦНС» в рамках програми впровадження інклюзивної освіти в Україні, сертифікат «Основи теорії та практики раннього втручання»,  пройшли освітню програму в рамках проекту ЮНІСЕФ «Підготовка команд раннього втручання та спеціалістів в громаді» тощо.

   

  Наше майбутнє

  Указом Президента України від 22 жовтня 2012 року № 609/2012 затверджена НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ профілактики соціального сирітства на період до 2020 року.

  Метою Стратегії є створення належних умов для забезпечення реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, запобігання поширенню соціального сирітства.

  Реалізація Стратегії дасть змогу:

  • забезпечити ефективну діяльність суб’єктів соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю щодо раннього виявлення сімей, які входять до групи ризику опинитися у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг, попередження вилучення дитини з сім’ї;
  • забезпечити надання якісних соціальних послуг дітям та сім’ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, зменшити кількість таких сімей;
  • зменшити кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в інтернатних закладах;
  • зменшити кількість дітей, які перебувають поза сімейним оточенням;
  • створити умови для утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства та запобігання соціальному сирітству.

  Починаючи з 2013 року БД «Сонечко» розпочав активну роботу щодо реалізації Указу Президента.

  У 2018 році на базі будинку дитини «Сонечко» планується відкриття центру медичної реабілітації та паліативної допомоги для дітей, як  структурного підрозділу, де родини Запорізького  регіону, які мають дітей з невиліковними хворобами  та  з особливими потребами, в атмосфері турботи і уваги отримають медичні, педагогічні, психологічні, соціальні послуги і духовну підтримку. До 2020 року заплановано остаточне перепрофілювання на Центр паліативної і реабілітаційної допомоги дітям з послугою раннього втручання.

  В ході перепрофілювання особливу увагу приділено розвитку медичних, освітніх, соціальних послуг, послуг раннього втручання, інклюзивного навчання, підвищення професійного рівня фахівців, що надають послуги дітям та сім’ям з дітьми, формування мультидисциплінарних команд для надання медико-соціальної реабілітації та паліативної допомоги дітям.

  Виходячи на нові стандарти надання якісних послуг ми створюємо дві окремі моделі:

  • Корпусу № 1 за адресою: вул. Олімпійська, буд.6а, м.Запоріжжя,
  • Корпусу № 2 за адресою: вул. Олімпійська, буд. 4а, м.Запоріжжя на базі будинку дитини «Сонечко».

  Корпус № 1. Будинок дитини зі структурним підрозділом «Центр медико-соціальної реабілітації з послугою раннього втручання».

  Медико-соціальний центр реабілітації дітей з вадами розвитку  орієнтований на якісне надання своїх послуг дітям із різними вадами психічного та фізичного розвитку, які потребують корекційної та реабілітаційної допомоги та надання соціально-психологічної допомоги їх батькам.

  Корпус № 2. Будинок дитини зі структурним підрозділом «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги».

  Паліативна допомога –   це активна, всебічна турбота про тіло і душу невиліковно хворої дитини , а також медична, педагогічна, соціальна та  духовна підтримка родини, в якій ця дитина виховується. Наша мета – якщо ми не можемо подовжити  дитині життя, ми зобов’язані зробити її життя якісним та найбільш кольоровим. 

  В центрі буде надаватися допомога дітям до 7 років з обмеженим строком життя і їх родинам, за виключенням онкологічних захворювань та дихальних розладів.

  На виконання Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 №526-р. в КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР розроблено Стратегічний план реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.

  Цю Стратегію розроблено з метою зміни існуючої системи інституційного догляду та виховання дітей, яка не відповідає реальним потребам дітей та сімей з дітьми, і створення умов для повноцінного виховання та розвитку дитини в сім’ї.

  Стратегія базується на таких принципах:

  • безпека і благополуччя дитини є пріоритетом державної політики;
  • сім’я є найкращим середовищем для виховання та розвитку дитини;
  • збереження сім’ї для дитини є головною умовою забезпечення найкращих інтересів дитини та її благополуччя;
  • державою заохочується та підтримується відповідальне батьківство;
  • реформування системи інституційного догляду та виховання дітей проводиться з урахуванням потреб, думки та інтересів кожної дитини;
  • залучення дітей до прийняття рішень, що стосуються їх життя та майбутнього.

  Метою Стратегії є зміна системи інституційного догляду та виховання дітей на систему, яка забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному або наближеному до сімейного середовищі.

  Основні цілі реформування системи інституційного догляду і виховання дітей:

  • Розвиток ефективної та спроможної системи підтримки зростання дітей у сім’ї.
  • Забезпечення якісного альтернативного догляду дітей, які залишилися без піклування батьків, з метою запобігання потраплянню таких дітей до закладів інституційного догляду та виховання дітей
  • Забезпечення участі суспільства у реалізації Стратегії.

  Для створення нових моделей на базі будинку дитини, будуть впроваджено наступні програми:

  • Програма реабілітації та паліативної допомоги;
  • Програма комплексної реабілітації з переважними порушеннями рухової сфери «Крокуємо разом»;
  • Реабілітаційна програма для дітей з порушеннями психіки та поведінки «Відкриваючи обійми»;
  • Реабілітаційна програма послуги раннього втручання «Рання пташка»;
  • Загальнооздоровча програма;
  • Загально-зміцнювальна програма роботи з профілактики порушень опорно-рухового апарату у дітей дошкільного віку.
 • Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internationale License.

  Реквізити КУ ЗОС БД “Сонечко”  ЗОР для надання благодійної допомоги:

  ГУДКСУ у Комунарському районі м. Запоріжжя у Запорізькій області  

  UA748201720314251004301045887

  МФО 820127

  ЄДРПОУ 05499139