• КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР відноситься до закладів охорони здоров’я та є спеціалізованим будинком дитини психоневрологічного профілю, призначеного для медико-соціальної реабілітації , дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до 7 років.

  Метою діяльності БД «Сонечко» є медико-соціальний захист дітей, які опинилися в скрутних життєвих обставинах та дітей-сиріт, дітей, які залишилися без батьківського піклування, а також дітей з вадами фізичного та розумового розвитку.

 • Наша історія

      Будівля Будинку немовляти побудована в грудні 1979 році і існує з 1980 року згідно наказу МЗВ № 235 від 30.07.1980г. при з’єднанні Будинку дитини № 1 та Будинку дитини № 2.

      З 1993 року, відповідно до статуту, затвердженого Розпорядженням Комунарського району Ради народних депутатів від 30.11.1993г. №167 / 12-р Будинок дитини “Сонечко” називається «Запорізький будинок дитини “Сонечко” і є установою охорони здоров’я.

      З 1995 року, відповідно до Рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради народних депутатів № 246/1 від 22.06.1995г. «Про передачу приміщення дошкільного закладу № 245 Комунарського районного відділу народної освіти будинку немовляти« Сонечко », і на підставі Наказу Запорізького міського відділу охорони здоров’я №130 від 19.07.1995г. “Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування, виховання, утримання дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків в Будинку дитини”, прийнявши на баланс будівлю колишнього дитячого дошкільного закладу №245 “Оленя” по вул. Олімпійська, 4а.

      Згідно наказу управління охорони здоров’я  Запорізької облдержадміністрації № 592 від 06.11.2009р. «Про надання статусу клінічних лікувально-профілактичних закладів» будинок дитини має статус клінічно-лікувального закладу.

      Загальна площа земельної ділянки, що знаходиться у власності закладу становить 2,12091 га. Загальна площа будівель, що перебувають на балансі закладу складає 3 995,4 кв.м. Будинок дитини має два навчально-спальні корпуси загальною площею 2014,8/1980,66 кв.м. 

      

  Наше сьогодення

  Комунальна установа „Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини „Сонечко” Запорізької обласної ради відноситься до закладів охорони здоров’я та є спеціалізованим будинком дитини психоневрологічного профілю, призначеного для медико-соціальної реабілітації, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до семи років.

  Згідно статистичних даних, середньорічна кількість дітей, які перебувають у нашому будинку дитини, складає 280 осіб. І кожна дитина щоденно отримує кваліфіковану допомогу мультидісциплінарної команди фахівців будинку дитини.

  Починаючи з 2013 року, зміни, які відбулися у будинку дитини, надали змогу нашим фахівцям покращити реабілітаційний процес.

  На сьогоднішній день в будинку дитини функціонують:

  • дві групи для паліативних хворих дітей на 22 ліжка;
  • спеціалізована група для ВІЛ-носіїв на 14 ліжок;
  • дві групи з 26 реабілітаційними ліжками;
  • дві групи денного перебування дітей з інклюзивною освітою на 20 ліжок;
  • приймально-карантинна група на 14 ліжок;
  • соматичний ізолятор на 14 ліжок;
  • дев’ять груп для медико-соціальної реабілітації дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, дітей із кризових сімей соціального ризику та дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування віком від народження до семи років.

  В закладі виховуються  діти, які складаються з родинних груп (рідні брати і сестри).

  В Будинку дитини «Сонечко» існує дві форми перебування дітей:

  • цілодобове перебування дітей
  • денне перебування дітей.

  Цілодобове перебування дітей здійснюється в наступних групах:

  • Паліативні групи – 24 дитини;
  • Реабілітаційні групи – 44 дитини;
  • Групи медико-соціальної реабілітації – 139 дітей;
  • Приймально-карантинні групи – 14 дітей;
  • Соматичні групи – 14 дітей.

  Денне передування дітей:

  • Реабілітаційні групи денного передування – 45 дітей.

   

  Установа має наступні структурні підрозділи:

  • Лікарі;
  • Фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою;
  • Молодші медичні сестри;
  • Педагогічні працівники;
  • Професіонали, фахівці, технічні службовці, робітники.

  З 2013 року фахівці нашого будинку дитини пройшли освітню програму в рамках проекту ЮНІСЕФ «Створення нової моделі сімейно – орієнтованих послуг у громаді для дітей з особливими потребами», отримали сертифікати арт-терапевтів, спеціалістів, що пройшли навчальний курс з «Використання прийомів Монтесорі – терапії в роботі з дітьми з органічними ураженнями ЦНС» в рамках програми впровадження інклюзивної освіти в Україні, сертифікат «Основи теорії та практики раннього втручання»,  пройшли освітню програму в рамках проекту ЮНІСЕФ «Підготовка команд раннього втручання та спеціалістів в громаді» тощо.

   

  Наше майбутнє

  Указом Президента України від 22 жовтня 2012 року № 609/2012 затверджена НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ профілактики соціального сирітства на період до 2020 року.

  Метою Стратегії є створення належних умов для забезпечення реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї, запобігання поширенню соціального сирітства.

  Реалізація Стратегії дасть змогу:

  • забезпечити ефективну діяльність суб’єктів соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю щодо раннього виявлення сімей, які входять до групи ризику опинитися у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг, попередження вилучення дитини з сім’ї;
  • забезпечити надання якісних соціальних послуг дітям та сім’ям з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, зменшити кількість таких сімей;
  • зменшити кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в інтернатних закладах;
  • зменшити кількість дітей, які перебувають поза сімейним оточенням;
  • створити умови для утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства та запобігання соціальному сирітству.

  Починаючи з 2013 року БД «Сонечко» розпочав активну роботу щодо реалізації Указу Президента.

  У 2018 році на базі будинку дитини «Сонечко» планується відкриття центру медичної реабілітації та паліативної допомоги для дітей, як  структурного підрозділу, де родини Запорізького  регіону, які мають дітей з невиліковними хворобами  та  з особливими потребами, в атмосфері турботи і уваги отримають медичні, педагогічні, психологічні, соціальні послуги і духовну підтримку. До 2020 року заплановано остаточне перепрофілювання на Центр паліативної і реабілітаційної допомоги дітям з послугою раннього втручання.

  В ході перепрофілювання особливу увагу приділено розвитку медичних, освітніх, соціальних послуг, послуг раннього втручання, інклюзивного навчання, підвищення професійного рівня фахівців, що надають послуги дітям та сім’ям з дітьми, формування мультидисциплінарних команд для надання медико-соціальної реабілітації та паліативної допомоги дітям.

  Виходячи на нові стандарти надання якісних послуг ми створюємо дві окремі моделі:

  • Корпусу № 1 за адресою: вул. Олімпійська, буд.6а, м.Запоріжжя,
  • Корпусу № 2 за адресою: вул. Олімпійська, буд. 4а, м.Запоріжжя на базі будинку дитини «Сонечко».

  Корпус № 1. Будинок дитини зі структурним підрозділом «Центр медико-соціальної реабілітації з послугою раннього втручання».

  Медико-соціальний центр реабілітації дітей з вадами розвитку  орієнтований на якісне надання своїх послуг дітям із різними вадами психічного та фізичного розвитку, які потребують корекційної та реабілітаційної допомоги та надання соціально-психологічної допомоги їх батькам.

  Корпус № 2. Будинок дитини зі структурним підрозділом «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги».

  Паліативна допомога –   це активна, всебічна турбота про тіло і душу невиліковно хворої дитини , а також медична, педагогічна, соціальна та  духовна підтримка родини, в якій ця дитина виховується. Наша мета – якщо ми не можемо подовжити  дитині життя, ми зобов’язані зробити її життя якісним та найбільш кольоровим. 

  В центрі буде надаватися допомога дітям до 7 років з обмеженим строком життя і їх родинам, за виключенням онкологічних захворювань та дихальних розладів.

  На виконання Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 №526-р. в КУ «Запорізький обласний спеціалізований будинок дитини «Сонечко» ЗОР розроблено Стратегічний план реформування системи інституційного догляду та виховання дітей.

  Цю Стратегію розроблено з метою зміни існуючої системи інституційного догляду та виховання дітей, яка не відповідає реальним потребам дітей та сімей з дітьми, і створення умов для повноцінного виховання та розвитку дитини в сім’ї.

  Стратегія базується на таких принципах:

  • безпека і благополуччя дитини є пріоритетом державної політики;
  • сім’я є найкращим середовищем для виховання та розвитку дитини;
  • збереження сім’ї для дитини є головною умовою забезпечення найкращих інтересів дитини та її благополуччя;
  • державою заохочується та підтримується відповідальне батьківство;
  • реформування системи інституційного догляду та виховання дітей проводиться з урахуванням потреб, думки та інтересів кожної дитини;
  • залучення дітей до прийняття рішень, що стосуються їх життя та майбутнього.

  Метою Стратегії є зміна системи інституційного догляду та виховання дітей на систему, яка забезпечує догляд і виховання дитини в сімейному або наближеному до сімейного середовищі.

  Основні цілі реформування системи інституційного догляду і виховання дітей:

  • Розвиток ефективної та спроможної системи підтримки зростання дітей у сім’ї.
  • Забезпечення якісного альтернативного догляду дітей, які залишилися без піклування батьків, з метою запобігання потраплянню таких дітей до закладів інституційного догляду та виховання дітей
  • Забезпечення участі суспільства у реалізації Стратегії.

  Для створення нових моделей на базі будинку дитини, будуть впроваджено наступні програми:

  • Програма реабілітації та паліативної допомоги;
  • Програма комплексної реабілітації з переважними порушеннями рухової сфери «Крокуємо разом»;
  • Реабілітаційна програма для дітей з порушеннями психіки та поведінки «Відкриваючи обійми»;
  • Реабілітаційна програма послуги раннього втручання «Рання пташка»;
  • Загальнооздоровча програма;
  • Загально-зміцнювальна програма роботи з профілактики порушень опорно-рухового апарату у дітей дошкільного віку.
 • Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 Internationale License.

  Реквізити КУ ЗОС БД “Сонечко”  ЗОР для надання благодійної допомоги:

  ГУДКСУ у Комунарському районі м. Запоріжжя у Запорізькій області  

  UA748201720314251004301045887

  МФО 820127

  ЄДРПОУ 05499139